انواع چرم طبیعی و تفاوت کیفیت چرم های طبیعی

انواع چرم طبیعی و تفاوت کیفیت چرم های طبیعی

نوشته شده توسط: تحریریه کیف‌ملی

شناخت تفاوت کیفیت در چرم های طبیعی دغدغه خیلی از عزیزان هنگام سفارش تولید کیف یا سایر محصولات چرم طبیعی است که همیشه اولین یا دومین سوال پس از تماس بابت سفارش کیف چرم طبیعی می‌باشد.

در این مقاله کمی پیرامون انواع چرم طبیعی و تفاوت کیفیت در چرم های طبیعی صحبت می‌کنیم و موارد استفاده آن در مجموعه تولیدی کیف ملی و نکات و ظرایف انتخاب چرم مناسب با محصول تولیدی توضیح خواهیم داد.

انواع چرم طبیعی

چرم طبیعی بر اساس دو ویژگی قابل بررسی است:

  1. تقسیم‌بندی چرم طبیعی بر اساس میزان ضخامت و استحکام
  2. تقسیم‌بندی چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری و نوع دباغی

تقسیم‌بندی چرم طبیعی بر اساس میزان ضخامت و استحکام

چرم سبک:

به چرمی که از پوست حیواناتی مانند بز، بزغاله و بره به دست می‌آید، چرم سبک می‌گویند. این چرم به لحاظ ضخامت بسیار نازک است. سطح آن بسیار نرم و ظریف می‌باشد و به همین دلیل در تولید محصولات چرمی مانند دستکش و کیف پول چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرم نیمه‌سنگین:

چرم نیمه سنگین را از پوست شترمرغ و کروکودیل درست می‌کنند و البته چرم کمیاب و گران‌قیمتی است. به همین خاطر برای تولید محصولات چرمی لوکس از آن استفاده می‌کنند.

چرم سنگین:

چرمی که بیشترین کاربرد رو در محصولات تولیدی ما دارد چرم سنگین می‌باشد که از پوست حیواناتی مانند گاو، گوساله، گاومیش و … تهیه می‌شود. این چرم در مقایسه با دو دسته قبل دارای مقاومت و استحکام بسیار بهتری است و در تولید انواع کیف‌های اداری و مدیریتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اصل تراکم الیاف چرم بزی، از چرم گاوی بیشتر است و از چرم گوسفندی کمتر. به همین میزان قیمت چرم گاوی حدودا دو برابر قیمت چرم بزی می‌باشد.

متراکم‌ترین الیاف را چرم گاو‌میش دارد. که به علت ضخامت زیاد در تولید چمدان چرم، قنداق تفنگ، زین اسب و … از آن استفاده می‌شود.

کیف چرم طبیعی مدل 133 عسلی قفل‌دار

تقسیم‌بندی چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری و نوع دباغی

پوست حیوان با گذشت زمان نرمی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. فاسد می‌شود و بوی تعفن می‌گیرد. دباغی مجموعه عملیاتی است که باعث می‌شود پوست بعد از اینکه رطوبتش را از دست داد فاسد، خشک و شکننده نشود و همچنان مانند پوست تازه لطافت و نرمی خود را حفظ کند.

چرم به دو روش دستی (سنتی) و ماشینی (صنعتی) دباغی می‌شود. که البته چرم دباغی شده به روش دستی از کیفیت بالاتری به نسبت دباغی ماشینی برخوردار است.

اکنون که با دباغی کمی آشنا شدید  بر اساس شکل ظاهری و نوع دباغی چرم آن را به ۱۰ مدل تقسیم بندی میکنیم:

کیف چرم طبیعی مدل 133 مشکی قفل‌دار

۱- چرم گیاهی

نوعی از چرم را که برای دباغی آن از مواد گیاهی خاص و روغن حیوانی استفاده می‌کنند، چرم گیاهی می‌نامند.

این نوع دباغی بهترین نوع دباغی به حساب می‌آید.

۲- چرم ورنی

چرم ورنی چرمی است که ظاهری براق دارد. از پوست گاو و گوساله تهیه می‌شود و با استفاده از نوعی لاک براق به شکل مورد نظر دباغی می‌شود. کاربرد این نوع چرم در تولید کیف و کفش می‌باشد.

۳- چرم بروشاو

این چرم نیز دارای سطحی براق می‌باشد و در اصل می‌توان آنرا چرم نیمه ورنی دانست. این چرم نیز هم ردیف چرم ورنی در تولید کیف و کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- چرم اشبالت

چرم اشبالت از ورقه ورقه کردن لایه میانی پوست حیواناتی مانند گاو و گوسفند تهیه می‌شود. مقاومت زیادی ندارد و ظاهر آن به شکا پرزدار می‌باشد.

۵- چرم جیر:

چرم جیر از داخلی‌ترین قسمت پوست حیوان ساخته می‌شود و به خاطر پرز‌های نرم و کوتاهی که دارد شبیه مخمل می‌باشد. این نوع چرم از مقاومت پایینی به نسبت دیگر انواع چرم برخوردار است.

۶- چرم نبوک

این نوع چرم بر خلاف جیر، از بیرونی‌ترین لایه پوست تولید می‌شود. استحکام بسیار بالایی دارد و در مقابل خراش مقاوم است.

۷- چرم الگانت یا شبرو

چرم شبرو جزو مرغوب‌ترین و زیباترین انواع چرم طبیعی محسوب می‌شود. از بالایی‌ترین لایه پوست بدست می‌آید و به خاطر کیفیت بالایی که دارد جزو چرم‌های لوکس طبقه‌بندی می‌شود. این چرم سطحی لطیف و کمی براق دارد.

۸- چرم شرانگ

چرم شرانگ از پوست گاو تولید می‌شود. بافت طبیعی و مقاومی دارد و به دلیل استحکام بالا در تولید کیف و کفش و کمربند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۹- چرم کورو

این چرم سطحی شبیه پوست مار و کوروکودیل دارد. در هنگام دباغی وقتی که پوست تحت عمل سایش قرار می‌گیرد، این طرح بر روی آن زده می‌شود. باعث زیبایی چرم شده و طرفداران زیادی دارد.

۱۰- چرم چاپی

بیشترین مصرف چرم چاپی در دنیای فشن است. طراحان مد علاقه بسیاری به ایجاد نقش و نگارهای مختلف و زیبا بر روی چرم دارند. با این روش چرم از سادگی اولیه فاصله گرفته و برای تولید محصولات لوکس و زیبا محیا می‌شود. این طرح‌ها پس از دباغی توسط غلطک‌هایی که با فرو‌رفتگی و برجستگی به چرم نقش می‌دهند، ایجاد می‌گردد.

سحن پایانی در مورد تفاوت کیفیت در چرم های طبیعی

در این مقاله به صورت مختصر و مفید با انواع چرم طبیعی آشنا شدید تا تفاوت کیفیت در چرم های طبیعی را بتوانید تشخیص دهید. تولیدی کیف ملی بر اساس کیف سفارشی که می‌خواهد تولید کند، مناسب‌ترین نوع چرم طبیعی را انتخاب کرده و از بازار تهیه می‌کند.

مسلما این همه سال تجربه کاری شناخت کامل از خصوصیات و ویژگی‌های چرم را به دنبال دارد، که در انتخاب درست نوع چرم و در نهایت مرغوبیت و کیفیت کیف تولید شده نقش بسیار مهمی دارد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

از کارشناسان ما رایگان مشاوره بگیرید
توجه: مشاوره فقط برای سفارش‌ « بیش از ۱۰۰ عدد » از محصولات ما و « بیش از ۳۰۰ عدد » برای محصولات سفارشی شما انجام می‌شود
شماره تماس سریع ما: ۰۹۱۲۴۱۵۲۴۰۷
با شماره بالا در «واتسپ» «تلگرام» و «روبیکا» هم حضور داریم.
شماره‌تان را وارد کنید تا ما با شما تماس بگیریم.
با من تماس بگیرید
close-link